Вінницькі політреабілітологи щокварталу розглядають до 200-т заяв подолян – нащадків жертв комуністичного режиму

Перший зліва – представник Інституту Національної пам’яті Валерій Лациба, поруч – Микола Вижга.

Вінницька комісія з реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991р.р. щокварталу розглядає до 200-т заяв від нащадків потерпілих. Фахівці активно працюють на Вінниччині вже п’ятий рік.

Про це журналістка ГО «СПІНОЗА» дізналась від членкині комісії, начальника відділу Державного архіву Вінницької області Любові Загородньої.

За її словами, із прийняттям Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991р.р.», ті, хто має документальне підтвердження переслідувань родини за політичними, класовими, національними, релігійними мотивами чи був репресований, має звернутись до регіональної комісії.

Прийом заяв на визнання реабілітованим (потерпілим від репресій) проводить секретар регіональної комісії Микола Вижга. Перше засідання відбулось напочатку квітня 2019 року. Й надалі – щоквартально.

Дітей реабілітованих, як правило, визнають потерпілими, що дозволяє відновити моральну і соціальну справедливість щодо цих осіб. Але, за словами М. Вижги, зараз, здебільшого, за родинну репутацію «б’ються» вже онуки та правнуки. Бо самі потерпілі та їх діти, за плином часу, почили у Бозі.

Справи кандидатів на реабілітацію розглядаються індивідуально і дуже ретельно. Особлива увага – до учасників партизанського руху на Поділлі. Досвідчені архіваріуси пригадують, як за радянських часів відбувалась «магія», коли списки партизан переглядались неодноразово із 1944-го по 1991-й рік і збільшувались пропорційно до кількісті пільг та грошових компенсацій від комуністичного режиму.

Але мода на «партизанщину» минула швидко. Із прийняттям у 2015-му році Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”. Це відбулось за Президентства Петра Порошенко.

І миттєво від «подвигів» тих «магічних партизан» стали відхрещуватись їхні нащадки. У кулуарах вінницького держоблархіву пошепки обговорюють, як дехто із колишньої партеліти, про всяк випадок, навіть не згадує колись популярні родинні зв’язки, «забуваючи» біографію роду.

А Реабілітація жертв політичних репресій в СРСР  в Україні триває із 1991-го року. Відновлення історичної пам’яті на 33-й річниці Незалежної не завершено.

Довідково. Національна комісія з реабілітації жертв комуністичного режиму розпочала свою роботу у липні 2019-го року. На цей час було створено 18-ть регіональних комісій.

Для зручності бенефіціарів закону про політреабілітацію, Український інститут національної пам’яті розробив роз’яснення та рекомендації, із якими можна ознайомитись ТУТ.

 

Рекомендуємо прочитати:

Тоталітаризм – до музею! Проєкт Вінницького краєзнавчого втілиться на «Werwolf» у Стрижавці

У Вінниці спроможні дослідити родові страхи Порошенко та Зеленського

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.